25 Ekim 2011 Salı

AŞKEn güzel aşk mı, aşkların en güzeli mi? Yoksa bir hiç mi?

en güzel aşk hiç yaşayamadığın, hep hayalini kurduğun aşk mıdır? yoksa bir kere yaşayıp da özlemini duyduğun mu? en güzel aşk platonik olan mı? hani herkeste vardır ya biraz, ulaşamayınca karşındakini daha büyük hissetmek!en güzel aşk varlık içinde sevgilinle gününü gün etmek mi? en güzel yerlerde yemek, mükemmel tatiller, en şık hediyeler mi? yoksa yokluk içinde bir ekmeği bölüşmek mi? en güzel aşk var mıdır? yoksa sadece filmlerde midir? yoksa bir aşk güzel olabilir mi sahiden? kusursuz aşk olabilir mi yoksa her şeyde kusur var mıdır?

anneler eşlerine çocuğu için yalan söyler, peki eşler yalan söylenmeyi kabul edebilir mi? babalar eşlerine yalan söyler, çünkü bir an bir kere aklından başkası geçmişti, hiç birşey yapmamıştı, ama imkanı olsa yapmayacak mıydı... en güzel aşk yarıda kalan mı? hani titanic batarken boğulan ve hayatta kalan sevgili gibi ya da nazi kampında gaz odasında ölen sevgilisini her gün düşünen ,savaştan sağ kalmış eşi mi? en güzel aşk hiç erişemeyeceğin midir? çünkü eriştikten sonra aynı zevki hiçbir zaman almayacaksın ki. en güzel aşk hayalindeki sevgiliyi bir ömür beklemek mi? her gün onu düşünüyorsun ama hayalinde sahip olduğu bir bedeni bile yok. sarı saçlı mı esmer mi? en güzel aşk senin en çok sevdiğin kişiyle mi yaşanandır yoksa seni en çok sevenle mi? en güzel aşk her gününü gülerek geçirdiğin mi? olamaz çünkü hergün bir sürü sorun var. o zaman en güzel aşk hergün ağladığın mıdır? olamaz çünkü ağlıyorsan eğer mutlu değilsin. en güzel aşk uğruna öleceğin biriyle olmak mıdır yoksa uğrunda bir ömür yaşayacağın mıdır? her zaman bir soru olmayacak mı akılda? hep ya böyle olsaydı demeyecek miyiz? kendine bile güvenemezken başkasına kendine hissettiğin güvenden daha fazlasını hissedebilecek misin? en güzel aşkı yaşarken onun senden önce ölmesine dayanabilecek misin, yoksa önce hayata gözlerini yumup onu yalnız bırakabilecek misin bu dünyada. en güzel aşk filmlerde mi olur sadece? neden aşk filmleri hep çok farklı durumlarda geçer?aldatmalar, ihtiras, krallar, ölümler, savaşlar, azrailler..

eğer varsa en güzel aşk ona ulaşmak için hergün aramalı mısın yoksa tesadüfler mi beklemelisin? yada yaşadığımız herşeyde bir kelebek etkisi var mıdır? aşk hayatta çok küçük bir detay mıdır, yoksa yaşama sebebi midir? aşk bu zıtlıklar olmadan güzel olabilir mi? bu zıtlıklar olmasa ona aşk denbilir mi? normal bir tanışma, klasik bir hayat, evden işe işten eve, bazen yalanlar, bazen kavgalar, bazen kin, bazen sevgi. bu aşk mıdır sence? insan sevdiğine oyunlar oynar mı? onu kazanmak için saflıktan başka bir yol seçer mi? ona böbürlenir, tüm hünerlerini göstermeye çalışır mı, yoksa onun kendisini keşfetmesini bekler mi? ona yakınlaşmak için özel çaba sarfeder mi yoksa sadece gözlerinin içine bakıp merhaba mı der. farklı mı olmaya çalışır ona kendini ispatlamak için yoksa saf mı olur bir ömrü kimle paylaşacağını öğrenmesi için. seveneleri ayıran bir sebep olabilir mi yoksa onlar birbirlerini sevmediler mi? sevenler biribirinden soğuyabilir mi yoksa birbirlerini hiç sevmediler mi? sevdiğin değişebilir mi yoksa sen hiç tanımadın mı sevdiğini?sevdiğini bulabilecek misin yoksa ben buldum mu diyorsun? eğer gerçek aşk var ise veya gerçekte aşk var ise o şudur: gözlerinin içine baktığında aklına acabalar gelmiyorsa, elini tuttuğunda kendi içinde iğrenç geçmişten anlar yaşamayıp çiçeği tuttuğundaki gibi hissediyorsan, onunla konuşurken soru sormayıp sadece söylüyorsan ,yanaklarını sevdiğinde geleceğinden güzel anlar görüyorsan hayaller yaşıyorsan bulmuşsun demek; eğer hala bulamadıysan şunu bilki sen, bir gün bulacaksın! diye yalan söylemeyeceğim, belki hiç erişemeyeceksin ona, zamanla kendini sevmeyi öğreneceksin, gölgene aşık olacaksın, yalnızlığını seveceksin ve hiç aramayacaksın. ama bir gün kapını çalarsa , asla hayır demeyeceksin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder