9 Ekim 2011 Pazar

Madam Tussaud

Madam Tussaud Gandhi

Madam Tussaud Johny Depp


Gene yaz geliyor ama hala 4 mevsimi bir güne sığdırabiliyoruz. çünkü biz istanbulluyuz. tarihi yarımada turistlerle dolup taşacak gene. ama londra kadar turist ağırlayabilecek miyiz? neden londra istanbuldan daha fazla turist alıyor her dönem sorusu yine aklıma geliyor. tabi ki tek kelime ile cevap vermek çok zor. fakat emin olduğum bir şey var ki  kesinlikle tarihi değerler değildir buna sebep. istanbul başka şehir ile kıyaslanamaz: doğal güzellik ve inanılmaz tarihi... mimarisiyle, tarihi önemi ve dünya güzeli boğaz manzarası ile... londra dünyanın 4 tarafından getirttiği(çaldığı da denebilir) eserleri ile tüm kültürleri sığdırıyor sınırlarına. bu yeterli mi turistleri cezbetmek için? tabi ki hayır! londra olmayanı sunuyor turistlere; yapay eserlerle, az harcama yapılarak hazırlanabilecek eserlerle, geçmişle ve geleceği buluşturmasıyla.
bazı şahsiyetler vardır, güncelliğini yitirmezler. yıllar geçse de üzerinden yaptıklarıyla ya da yapamadıklarıyla anılırlar. tarihten veya günümüzden biriyle tanışma şansınız olsaydı kimi seçerdiniz? kiminle yanyana fotoğraf çektirmek isterdiniz? gandhi ye sarılıp teşekkür etmek veya hitlerden hırsınızı kulağını çekerek almak ister miydiniz? morinhoyu tebrik etmek veya johhny depp ten daha yakışıklı olduğunuzu ispatlamak ister miydiniz? o zaman madam tussaud müzesini mutlaka gezmelisin!
elimdizdeki eserleri iyi sunumla gösterip korusak dahi bir adım önde olacakken, elindeki sıfıra akıl dolu projeler ve toplama eserler katan londranın 2 adım gerisinde kalıyoruz.
Not: 2003 yılında Türkiye'ye gelen turist sayısı 14 milyon. İstanbul'a gelen turist sayısı ise sadece 2.9 milyon.İngiltere'ye 2003 yılında gelen turist sayısı 24.2 milyon. Londra'ya gelen turist sayısı ise 13 milyon
Madam Tussaud Hitler
Madam Tussaud Morinho

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder