7 Şubat 2012 Salı

İngiliz Yemekleri

British kahvaltı
British akşam yemeği

İngiliz mutfağı diye bir tabir yoktur. Burada yaşayan insanlar çok milletli olduğu için  dünyanın farklı ülkelerinden,kültürlerinden gelen  farklı farklı yiyecekler vardır. Bazıları o kadar tutulmuşturki bunları her kafede her resturantta görebilirsiniz. Türk, Hintli, Fransız, İtalyan ülkede çok fazladır. Bunun güzel yanı  Türkiye'de lüks olarak tabir ettiğimiz yemekler orada sıradan kafelerde bile yenebilir. Her kesime hitap eder.


Curry ve pilav (Hindistan)
Chilli con carne( Meksika) ve pilav
  


İngiliz bir arkadaşınız ben kahvaltı ediyorum dediğinde sakın ekmek, zeytin, peynir hayal etmeyin. Confleks tarzı sütle yapılan atıştırma (porrdige) düşünebilirsiniz. Eğer kafede ise Birtish breakfast tabağı, beans on toast, sandiviç veya spanish omlet olabilir. Kahvaltı tabaklarında patates chipsi olabiliyor. Sabah sabah nasıl yiyolar onu anlayamadım:) Beans bildiğimiz kuru fasulye ama tatlı soslu. Heinz marka çok iyi, küçük kutularda alıyorsunuz mikro dalgada 1 dakika ısıtıyorsunuz. Patates chipsiyle karıştığında tadı çok güzel oluyor. Beans on toastaki gibi yağlı tost ekmeğinin üzerine de koyabilirsiniz. Domuz sosisi, yumurta, tavada pişmiş mantar,soğan,domates... Spanish omlet ise menemen daha bol malzemelisidir. Mantar, soğan, domates ve yumurta.


French tost
Beans on toast


Porridge
Spanish omlet

Akşam ve öğle yemeklerinde  sebze olarak sulu yemek yerine havuç, bezelye veya brokoli olabiliyor. Dondurulmuş ürünler buharda ya da mikrodalga da ısıtılıyor ve terayağ sürdüğünde lezzetli bir hale geliyor. Bizim alışmadığımız taraf ise tuz ve ekmeğin olmaması. Pilav sade olarak yenmiyor curry sos veya chilli konabilir. Öğle yemeklerinde kumpir benzeri jacket potato çok iyi gidiyor. Karidesli, chilli, beans veya tuna mayones (mayonez, mısır, ton balığı) konabilir.

Fish pie
Fish fingersAkşam yemeği tabağında gravy sos(et sosu, püreyle de güzel oluyor) ve yorkshire puding (ekmek yerini tutabilir) yaygın. Pazar günleri şömine başında (resturant da şömine olabiliyor) bira ile  insanı dinlendiriyor.

jacket potato(kumpir)
Tuna mayanoseYemek kültürümüz çok farklı. İnanın alışıyorsunuz ve daha çok sevebiliyorusunuz. Kahvaltı benim için çok ideal. Öğle ve akşam yemeklerinde sevdiğim  yemeklerin resmini ekledim. Ekmeksiz yemeğe alışıyorsunuz. Ben en çok kebabı özlemiştim:) Ama diğer yemeklerden gerçekten memnundum. Hatta fırsat buldukça hala yemeğe çalışıyorum.

Lazanya (İtalya)
Shepards Pie

Fish and chips
chilli jacket potato


Custard ve elmalı turta

1 yorum:

  1. Et ve hamur varyeteleri mevcut. Dünyadaki en kısa kitaplar İngiliz mutfağı ve Alman mizahı üzerinde olanlarmış.

    YanıtlaSil