27 Şubat 2012 Pazartesi

VAN GOGH ALİVE


Abdi İbrahim, 100’üncü kuruluş yıldönümünü sebebiyle alışılgelenden farklı bir sergi 10.02.2012-15.03.2012 arasında karaköy Antrepo 3' de yer alacaktır. 25.02.2012  tarihinde sergiyi ziyaret ettim.
Girişte kendimi stad önündeymiş gibi hisssettim. Yaklaşık 30 dakika kuyrukta bekledim. Eğer sıra beklemek istemiyorsanız biletlerinizi önceden biletix gişelerinden alabilirsiniz. Araç ile gelecekseniz   mekanın kendi otoparkı mevcuttur.  3-4 saat sergide kalacağınızı düşünerseniz yaklaşık 5-6 TL otopark ücreti ödeyeceksiniz.Biletix fiyatları:
Tam: 18 TL
Öğrenci: 10 TL

Gişe fiyatları:
Tam: 15 TL
Öğrenci: 8 TL

Sergide Van Gogh' a ait orjinal bir eser bulunmuyor. Girişte küçük panolarda bazı resimler ve hikayeleri yer alıyor.  Aynı salonda  resimler büyük  bir halde sergileniyor ve ziyaretçiler burada fotoğraf çekiyorlar. Ana salona girişte  ünlü  ressamın eserlerini 3,000’in üzerinde dijital imaj ile segilendiğini göreceksiniz. Sensory 4 teknolojisiyle donatılmış yüksek çözünürlüklü 40 projektör aracılığıyla resimler dev ekranlara, duvarlara, kolonlara, zemine, tavana kısacası  her yere yansıtılıyor ve buna ek olarak klasik müzik ile resimleri yaşıyorsunuz.

Reklamda gördüğünüz sizi resmin içinde gösteren 3 boyutlu  fotoğraflar ücretlidir. 1 adet 15 TL, 2 adet resim 20 TL. Bir resimden birden çok kişi yer alabilir ve iki resim farklı olabilir.

Van Gogh zorlu bir yaşam geçirmiştir. Hayatta olduğu sürece sadece 1 resminden az miktar kazanmıştır. Ruh sağlığı  yerinde değildir. Kendi kulağını kesmiştir ve boya yutarak intihar etmeye çalışmıştır. Bir dönem akıl hastanesinde yatmıştır. sonuç olarak da kendisini göğsünden vurup intihar etmiştir.

Orjinal resimler olmadığı için hayal kırıklığı yaratabilir. Yine de boş bir gününüzde sakinleşmek için ana salonda yarım saat harcamınızı tavsiye ederim. Müzikle eşiliğinde  karanlık bir salonda etrafınızdaki hareketli resimleri izlerken Van Gogh' un hastalığı ve mutluluğunu yaşacaksınız.

Eserler:
 ‘Çalışan Adam’, ‘Yeşilimsi Bir Başlık Giymiş Yaşlı Köylü Kadını’, ‘Çiçek Açmış Badem Ağacı’, ‘Gri Şapkalı Otoportre’, ‘Vazoda 12 Ayçiçeği’, ‘Vincent’ın Yatak Odası’, ‘Teras Kafe’, ‘Sandalye ve Pipo’, ‘Ren Nehrinde Yıldızlı Bir Gece’, ‘Süsen Çiçekleri’, ‘Buğday Tarlası ve Kargalar’, ‘Kırmızı Üzüm Bağı’, ‘Sargılı Kulaklı Otoportre’

Müzikler: Handel-Sarabande, Edouard Lalo-Piano Concerto 1. Movement I, Gus Viseur-Coeur Vagabond, Barber-Bubamara (Vivaldi versiyonu), Arvo Part-Fratres For Cello And Piano, Carl Nielsen-String Quartet in D minor 1883, Sakura “Cherry Blossoms”, Geleneksel Japon Klasik Koto Müziği, John Zorn-Kiev 3 (çello), Camille Saint.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder