10 Nisan 2012 Salı

Büyük Ada


Büyük ada Fayton
  İstanbul çevresindeki adalar içerisinde en büyüğü ve en kalabalık olanıdır. Hafta sonu  eğlenceli vakit geçirebileğiniz bir yer. Trafikten, gürültüden, stresten uzak, yemekleriyle ve havasıyla hafta sonunu dinlenerek ve eğlenerek  geçirebileceğiniz
harika bir ortam. Yıllardır Anadolu yakasında oturan biri olarak  nasıl daha önce gitmedim diye pişman oldum. Ulaşım çok rahat. Bostancı'dan motorla 4 tl karşılığında yaklaşık her 30-40
dakikada bir kalkan motorlarla adaya gidebilirsiniz. Bugünlerde  ada halkı faytonların kalması yönünde atılan adımlara tepkililer ve bunun iptal için imza topluyorlar.İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi yaptığı araştırmada faytonların çevre kirliğine yol açtığını, atlara eziyet edildiğini ve pahalı olduğunu belirtiyor. Yerlerine ise elektrikli arabalar öneriliyor. Fayton adanın sembolüdür.
Ada dediğinderakı&balık,bira&kalamar/patatse/karides, bisiklet, fayton akla ilk gelen daha doğrusu adayı ada yapan simegelerdir. Bunlardan bir tanesini eksiltmek o bölge için büyük kayıp olur.
Yılmaz Güney' in 'Umut' filmini izleyenler faytonculuğun yok olmasıyla oluşacak durumu önceden kestirabilirler.
Çevre kirliğinden kasıt hayvan dışkısı ise buna yönelik çözüm bulabilirler.Organik maddeler zaman içinde çevrede doğal olarak yok olur. İngiltere atlı polisleri kullanmaya devam ediyorsa faytonların çevre kirliliğine sebep olduğu tezinin boş olduğu ortadadır. Ücret olarak  30tl den başlayan fiyatlar var. Ucuz değil ama faytonda  ulaşım aracı değil ekstra bir taleptir. Bisiklete binerken veya yürürken yanından fayton geçmesi, at nalı sesinin duyulması, tekerleklerin taşa sürtünmesi de
insana keyif verir.

Adada çok eski pastahane ve dondurmacılar(waffle) var. Mutlaka denemelisiniz. İskelenin tam karşı
sokağında sağlı sollu olarak çok sayıda dükkan var. Sahil kesimindeki çay bahçelirine geçerek denize karşı çay/kahve içmek degüneşli bir havada olmazsa olmazlardan birdir.

Mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biri de bisiklet kiralamaktır. Acele etmelisiniz, öğle saatlerinden sonra bisiklet
kalmayabiliyor veya tercih yapma imkanınız azalıyor. Saati 5 tl, günlük 15tl bedelle kiralama yapabilirsiniz. Önünüzde iki güzergah var.Bir tanesi büyük tur diğeri ise küçük tur. Büyük tur toplamda 75 dakika, küçük tur ise 55 dakika civarı sürmektedir.
Yanınaza fotoğraf makinanızı almayı unutmayın. Mükemmel manzara her heryerde karşınıza çıkacaktır. Hangi turu seçersenizseçin Aya Yorgi' ye giden rampaya kadar aynı yoldan devam edeceksiniz. Burada faytoncuların park yeri ve birkaç tezgah bulunmaktadır. Yokuşun başında 3 tl karşılığında bırakabileceğiniz bisiklet park alanı bulunmaktadır. Aya Yorgi' ye yürüyerek çıkmak zorundasınız. Yol üzerinde 2 tane çeşme yer alır ve en tepede klisenin yanında self servis kafe/restuarant vardır. Manzara mükemmel! Kliseyi gezdikten sonra soluklanmak için çay veya bira molası  vermelisiniz. Tepeden tüm adaya hakim bir konumdadır.

Aya Yorgi den Manzara

Aya Yorgi
Burada dinlendikten sonra büyük turu tercih ederseniz en son Reşat Nuri Güntek'in pembe evinin yanından geçerek çıkış yaptığınız noktaya tekrar varacaksınız.
Reşat Nuri Güntekin'in Evi
Meydandaki mekanlarda yemek yiyerek günü sonlandırabilirsiniz. Fiyat ve tavsiye üzerine ben altın fıçıyı tercih ettim.
Güveçte karides, kokoreç, kalamar, salata, balık ve buz gibi bira... Kişi başı 30-35 tl güzel bir yemek için yeterlidir.
Adada geçirmek için iki gününüz varsa  tavsiyem güzel köşklerden birinde kalmanız yönünde. Çok şık mimarisiyle deniz manzaları beyaz ahşap yapılar, adanın diğer bir simgesi mimozalara bakarak, kuşların göç yolu üzerinde bulunan  ada da kuş ve fayton sesleriyle beraber türk kahvesini  yudumlayabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder