5 Mayıs 2012 Cumartesi

CHARLI CHAPLIN/KEMAL SUNAL YAKINLAŞMASI

Uzun  yıllardır Kemal Sunal filmlerini severek izlerim. Hepsi kendine özgüdür, farklıdır, bizi anlatır. Maalesef birçok listede top 100’ de bulunan Charlie Chaplin’ in City Lights filmini izleyene kadar bu fikrimi korumuştum.  Filmi izlerken önce bir filme benzetmeye başladım. Sessiz film hangi filme benzeyebilirki derken birebir aynı sahneleri gördüğümde Kemal Sunal’ ın  En Büyük Şaban filmi gözümünün önüne geldi. Bu film için benzer kelimesini veya uyarlama kelimesini kullanmak çok iyi niyetli olur. Çünkü bu filmler kopya. Şok oldum ve internet üzerinde araştırma sağladığımda bunun bilinen birşey olduğunu gördüm. Bugüne kadar kimseden  duymadığıma çok şaşırdım ve paylaşmak istedim. Serdar Ortaç, Mustafa Sandal’ ın  şarkılarının yabancı versiyonunu duyduğumuzda ne hırsızlıkları kalıyor ne sahtekarlıkları.   Mesele Türk sinemasının duayenleri olduğunda  bir kelime edilmemesi gerçekten manidar.  Kemal Sunal’ ın veya Kartal Tibet’ in değeri gözümüzden kolay kolay düşmez. Kendime yediremediğimden olsa gerek bunu uyarlama diyerek geçiştirmek istemiyorum. İlk filmlerle bizim aramızda bir bağ kuran, öğretici bir film demek istiyorum.

 Dürüst olmak gerekirse taklit aslını asla yakalayamaz...

En Büyük Şaban, 1983 yapımı Türk komedi filmi. Başrollerinde Kemal Sunal, Nilgün Bubikoğlu, Kamuran Usluer ve Reha Yurdakul oynamaktadır. Yönetmen Kartal Tibet'tir. Senaryo Yazarı: Suphi Tekniker http://tr.wikipedia.org


Şehir Işıkları, (City Lights) Charles Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir. http://tr.wikipedia.org İki filmin videosunu kaşrılaştırmalı  görebileceğiniz link:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder