4 Haziran 2012 Pazartesi

DUBROVNİK


Yine yaz geliyor , vize almadan seyahat etmek isteyen T.C vatandaşlarının gözdesi Dubrovnik için talepler artmaya başladı. Çalışan turistler için yıllık izin kullanmadan gidilebilecek 2-3 için çok uygun bir destinayson. Daha uzun kalmak isteyenler Hırvatistan' ın  diğer bölgelerine kolayca ulaşabilir.
Dubrovnik kale içi

Dubrovnik aslında küçük bir bölge ama 24 saat canlı olması sebebiyle sıkılmadan zaman harcanabilecek bir yer. Zamanın neredeyse hepsini içkale denilen bölgede geçiriyorsunuz. Çok şık balık restuarantları, kafeleri ve hediyelik eşyala dükkanları bulunuyor. Para bozdurmak isterseniz yine kale içinde exchange ofisleri yer alıyor. Türkiye' den çıkmadan tl x euro değişimi yaptığınızda euro x kuna değişimini sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 7,5 kuna 1 euro' ya eş değer. Ülkeyi terketmeden Kunalar' ınız tekrardan Euro' ya çevirmeyi unutmayın.

Tisak ismindeki klubeleri , Konzum isimindeki marketleri ve  Kras 1911 çikolatalarını Dubrovnik' de sık göreceksiniz. Tisaklar' dan otobüs bileti alabilir , Konzum' dan günlük alışverişlerini yapabilirsiniz. Mutlaka ek turlara katılmanızı öneririm. Çünkü şehir içinde denize girelecek alan bulunmuyor. Özellikle 30-35 euro  ücretle limandan rezervasyon yaparak sabah kalkışlı Elefiti Island turlarını tavsiye ederim.

Lopud, Kolocep ve Sipan adalarından oluşan tekne ile ulaşımı sağlanan Elefiti turlarında öğle yemeklerinde balık ikramları bulunuyor. Yüzmek isteyenler özellikle Lopud Sun Beach' e uğramalı.
Adanın arka kısmında kalıyor ve ulaşım birkaç euro karşılığında sadece golf arabaları ile sağlanıyor.


Şehir içinde dolaşırken kendinizi Roma' da hissedeceksiniz. Dar sokakları, taş döşemeli yolları ve kalesi ile mimari muhteşem. Tarifi zor ama çok romantik bir şehir denebilir. Balkanlardaki iç çatışmayı görmek isteyenler ölenlerin anısına açılmış olan müzeyi ziyaret edebilir. Savaş 1991-1995 arasında Sırp yönetimindeki Yugoslav ordusu ile bağımızlık isteyen yerel Sırp ordusu ordusu arasında geçmiştir.
Lopud
Yatlarla dolu Dubrovnik kıyılarında balık yemek, kale içerisindesürüyüş yaparak fotoğraf çekmek vizesiz bir tur için mükkemmel bir seçim.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder