22 Temmuz 2012 Pazar

Londra Metrosu Kullanma Kılavuzu


Olimpiyatlarla beraber Londra her zamanki gibi turist akımına uğrayacak. Turistler ilk günler ulaşımı yadırgıyor. Her yolcuğunda defalarca soru soruyor. Alıştıkları zaman da 'London Tube Map' tişörtleri, anahtarlıkları ve bardaklarıyla ülkelerine dönüyorlar. Bunlar İstanbul' a çok uzak terimler. Birgün turistlerin İBB tişörtleri, metrobüs anahtarlıkları veya doğan/şahin taksi minyatürleriyle görmek en büyük hayalim.

Londra metrobusu kullanımı çok kolay. Haritayı incelediğinizde bazı ana duraklardan 2 veya 3 hat geçtiğini göreceksiniz. Zeka oyunu gibi düşünebilirsiniz. En yakın nereden aktarım yaparsam nereye ulaşabilirim?

Yolculuğa çıkmadan önce tek yapmanız gereken aşağıdaki linkten 13 adet (renkleriyle ayrılmıştır)

ana hattın durumunu kontrol etmektir.

http://tfl.gov.uk/

Örnek tabloda Waterloo&City hattında bir sorun gözüküyor. Detayla için tıklamanız yeterli. Açılış/Kapanış saatleri ve alternatif yollar bulunmaktadır.

Waterloo & City Planned closure
Bakerloo Good service
Central Good service
Circle Good service
District Good service
DLR Good service
H'smith & City Good service
Jubilee Good service
Metropolitan Good service
Northern Good service
Overground Good service
Piccadilly Good service
Victoria Good service

Eğer birden çok kez metro ve otobüs kullanacaksınız yapmanız gereken daytravel card veya oyster card almaktır. Eğer gün içerinsinde sürekli indi/bindi yapacaksanız, ordan oraya gideceksiniz mutlaka daytravel card almalısınız. Fiyatlar linkte mevcut. Gün içerisinde, istediğiniz noktadan, otobüse ve metroya istediğiniz kadar binebiliriz. İkinci alternatif istanbul kart mantığındaki oyster card. İndirimli fiyatlar ile yolculuk yapabilirsiniz. İki kartı da herhangibir duraktan satın alabilirsiniz.


Geziden sonra metro sistemine hayran olacaksınız. Şehirinin içine karışmadan aktarım yapabiliyorsonuz. Günlük hayat için mükemmel olsa da turistler için bir dezavantajı var. London Eye yakınlarından metroya biniyorsunuz Emirates stadı yakınlarında(bazı bölgelerde overgrounda var,tramway gibi hizmet verebiliyor) tekrar yer üstüne çıkıyorsunuz. Aradakiler yerleri görememek büyük bir kayıp!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder