22 Temmuz 2012 Pazar

Şeytan Ayrıntılarda Gizlidir İstanbul&Londra

İki şehri de müzeleriyle, meydanlarıyla detaylı gezen biri olarak söyleyeceğim İstanbul' un Londra' dan eksiği olmadığıdır. Eksiği yoktur ama turizm açısından şu anda aradaki fark gitgite açılmaktadır.
Şövenist yaklaşımda bulunmadan elimizdekiler ile ellerindekileri kıyaslarsak:

  1.  İstanbul Boğazı/ Thames Nehri: Boğazın güzelliği tartışılmaz. Thames çok dar ve sadece nehir. Jeopolitik önemi bulunmamakla beraber bazı bölgelerinin çok bakımsız olduğunu söyleyebilirim.
  2. Buckhingam Palace/Dolmabahçe Sarayı
  3. Tower of London/ Topkapı Sarayı: Tarih içindeki konumu, yapısı, eserleri  ve manzarası  ile Topkapı bir adım önde.
  4. Tower Bridge/ İstanbul Boğaz Köprüsü
  5. Biritsh Museum/ Arkeoloji Müzesi
  6. Hyde park/ Özgülük Parkı
Yukarıdaki maddeler için tarihi zenginliği, konum, doğal güzellik avantajı İstanbulda olmasına rağmen  farklılıkları ve bu farklılıkları vurgusu ile Londra farklı bir konuma sahiptir. Örneğin Tower Bridge geri plandayken mimarisi sebebiyle sembol olmuştur. Fakat İstanbul' da Boğaz köprüsünü ışıklandırmak bile tepkiye yol açmıştır. Hyde Park' a  ilk gitmek istediğimde İngiliz arakadaşlarım ne yapacaksın sadece park demişti. Evet Özgürlük parkı gibi. İstanbullu biri parkta spor yaptığında veya bir konuşma yaptığında sadece komik oluyor. Ama Hyde Park' ı farklı yapan konuşma özgürlüğü ve şehirin içinde böyle bir alanın olması. Kadıköylüler o kadar büyük olmasa da Özgürlük Parkı' nın önemini bilirler. Birtish Museum Anadolu' dan,  Mısır ve Mezepotamya' dan gelen eserler ile dünyanın en büyük ve önemli müzelerinden biri olmuştur. Ama bulunuğu coğrafyanın tarihi yapısı tüm eserleri barındırmasına uygun değil. Sömürgeciliğin getirileri diyebiliriz...

Kısacı, İstanbul' un tarihi yapısı ve doğal güzellikleri bir adım önce olmasına rağmen,
çok uluslu etkinlikleri ve sunum farkı ile Londra idol şehir olmuştur. Londra' nın idolleri ile bizde alay konusu olan simgeleri karşılaştırırsak:

  1.  Londra Taksileri/ Sarı Doğan-Şahin ile İstanbul Taksileri
  2. Londra Metrosu/ İstanbul Metrosu
  3. İki katlı Londra otobüsleri/ Metrobüs
  4. Londra kırmızı telefon klubeleri/ Mavi ankesörlü İstanbul telefon klubeleri
Londra' nın farkı şu ki,  bir iş yapılırken sadece yapılmak için yapılmamış. Öncelikle görselliğe, farklılığa, detaylara önem verilmiştir. Tekrardan geriye dönebilseydik köprümüzü aynı tarzda dizayn edermiydik? Telefon klubelerimiz, metrobus ve taksimiz farklı ama bu farkı vurgulayamıyoruz. Üstün kültür veya geri kültür olmaz. Kültür toplumlar arası farktır. Teknik bir konu değildir. Nasıl yer masasında yemek yemek bir gerilik göstergesi değilse sarı taksi veya ankesörlü telefon kullanmak da değildir.  Unutmayalımki şeytan ayrıntılarda gizlidir...

İngiltere' Sembolleri:
İstanbul' un sembolleştiremedikleri:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder