11 Ağustos 2012 Cumartesi

GİANT CAUSEWAY KUZEY İRLANDA

Rope Bridge Kuzey İrlanda
Kuzey İrlanda’ ya yolculuk yapmak için gerekli olan vize Büyük Britanya(United  Kingdom) vizesidir. Güney İrlanda Cumhuriyet olması sebebiyle farklı  bir vizeye sahiptir. Büyük Britanya vizesiyle İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ yı ziyaret edebilirisniz. Ülkeler arası sınır hattı bulunmamaktadır.  Büyük Briatnya vizesi halk arasında İngiltere vizesi olarak bilinir.
Başkent Belfast turist tarafından en çok tercih edilen noktadır.  Küçük bir şehir olması sebebiyle 2-3 sonra mutlaka yeni arayışlara gireceksiniz. Aslında Belfast’ ı görmeden görmeniz gereken yer Giant Causeway’ dir. Şehir yaşamından  uzakta, doğal güzelliklerle karşılaşacaksınız. Ülkenin kuzey ucudur ve okyanus kıyısındadır.
Belfast’ ta  bölgeye ulaşımı sağlayacak tur bilgisine ulaştım. Tur, ülkedeki Katolik/ Protestan mücadelesini  anlatan duvar resimleriyle ünlü (mural) Londonderry  ve Giants Causeway & Rope Bridge gezisini kapsamaktadır. Turdan gayet memnun kaldığım, tavsiye ederim.
http://www.paddywagontours.com

Resimler size herşeyi anlatacaktır. Harika el değmemiş doğal güzellik. Okyanus manzarası karşısında ihalatlardan yapılmış bir  köprüyle anakaradan ayrılmış adaya geçiyorsunuz.  Giant Causeway ise yaklaşık 40,000 basalt taşı kolondan oluşuyor. İnsan eli değmiş gibi simetrik. 50-60 milyon yıl önce lavların donması sonucu oluşmuştur. Unesco tarafındna Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. İki bölge arasıyaklaşık 8 mildir.

Taşların dağılımı : %48 6 köşe, %31 5 köşe, %19 7 köşe, %2 4 köşe, %0.5 8 köşe.

Fotoğraf meraklılarının mutlaka görmesi gereken bir yer.Kuzey İrlanda Haritası
Resimler:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder