11 Ağustos 2012 Cumartesi

KIRMIZI EJDERHA DİYARI (GALLER CARDİFF)

Cardif Kalesi

Galler’ e yolculuk yapmak için gerekli olan vize Büyük Britanya (United Kingdom) vizesidir. Büyük Britanya vizesiyle İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ yı ziyaret edebilirisniz. Ülkeler arası sınır hattı bulunmamaktadır. Büyük Briatnya vizesi halk arasında İngiltere vizesi olarak bilinir.

Başkent Cardiff küçük bir şehirdir. Toplam nüfus 317,500 civarıdır. 2006 yılında 11.7 milyon ziyaretçinin geldiği bilgisi sizi yanıltmasın. Direkt olarak Türkiye’ den ziyaret etmeye değmez. İngiltere yolculuğunuz sırasında farklı kültürleri anlamınız için küçük bir durak olacaktır. Galler halkı aynı İrlanda Halkı gibi İngilizlerden farklıdır. Futbol maçlarında İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler mili takımını görebilirsiniz. Olimpiyatlarda ise Büyük Britanya adıyla bir bayrak altında yarışırlar. Gallerde tabelardaİki dilin kullanıldığını göreceksiniz. İngilizce ve Galce (Keltce’ nin bir kolu)...

Kentin simgesi madencilerdir. Galler Büyük Britanya’ nın Zonguldak’ ıdır denebilir. Bu sebeple hediyelik eşya dükkanlarında bolca madenci bibloları göreceksiniz.

Görülecek yerler:

Cardiff kalesi: Şehrin merkezinde, yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük bir kaledir. Kalenin merkezindeki yapıdan şehri panaromik olarak görebilirsiniz. İçerisinde bir kafe ve rehberin gezdirdiği bir bina bulunuyor.

Cardif Kalesi

National Assembly (perlemneto binası): Şehrin merkezinde mimari yapısıyla tüm dikkatleri çekiyor. Modern bir yapı.

Cardiff Bay (körfez): Şehrin kıyı kesimidir. Kırmızı renkli binayı cardiff’ ten bahsedilen her yazıda rastlayabilirsiniz.
Cardif Bay

Milenium Stadı: FA Cup finali ve büyük rugby maçlarına ev sahipliği yapmış 75.000 kapasiteli stad. Organizasyon yapılmayan günlerde ücret ödeyerek stadı gezebilirsiniz.

Millenium Stadı
Dr Who sergisi: Büyük Britanya’ da yaygın olan, yavaş yavaş ülkemizde de sevilmeye başlanan dizinin çekildiği stüdyoyu ve eşyalarını görebileceğiniz sergi.

Norveç Klisesi: Körfezde yer alan klise, Norveçli Balıklaraın ibadet yapmaları ve sosyalleşmeli için kurulmuştur.

Norveç Klisesi

Cardiff’ li ünlüler: Catherine Zeta Jones, Anthony Hopkins

Muhteşem güzellikleriyle mutlaka gezmeniz gereken bir şehir olmayan Cardiff’ te Gallerli olmanın farklarını görebileceğiniz bir liman gibidir. Dar pasajlarında alışveriş yapmak, küçük publarında bira yudumlamak , kafelerinde kahve içmek sizler çok uluslu Londra’ dan uzaklaştıracaktır.

Daha fazla resim için: http://blog.milliyet.com.tr/Uye/UyeGaleriGiris/index.htm?GalleryID=21499

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder