7 Ağustos 2012 Salı

SARAYBOSNA' DA SAVAŞIN İZLERİ

Saraybosna Gülü

Sokaklarda yürürken kendinizi Türkiye' de hissedeceksiniz. Anadolu' nun şehirlerine çok benziyor.
Gezilecek yerler diye başlamak yerine içimi ağlatan 'Saraybosna Gülü'nden bahsetmek istiyorum.
Şehrin merkezinde klisenin önünde görebileceğiniz boyalı alanın anlamı orada bir yaşamın son bulmasındadır gelir . Havan topu patlamasının beton zemin üzerinde bıraktığı iz kırımız rengiyle karşımıza çıkar.

Markale Pazarı

Yine savaşı unutturmayan Markale Pazarı' dır. Pazarda  5 Şubat 1994'te meydana gelen ve 68 kişinin ölümüne ve 144 kişinin
yaralanmasına yol açan patlamayla ilgili olarak da Sırplar suçlanmıştır. Vefat eden insanların isimleri duvarda yazmaktadir.Bu iki görüntü savaşı Bosna'lılara unutturmayacaktır.

 2.savaşın izlerini taşıyan bir müze karşınıza çıkacak. 2. dünya savaşının başlamasına sebep olan olayın  gerçekleştiği yer şu an müze olmuştur. 28.06.1914' de Avusturya- Macaristan velihattı Ferdinand burada öldürülmüştür.

Ferdinand' ın Öldürüldüğü Yer

Gazi Hüsrev Bey Camii  Saraybosna' nın merkezinde yer alan Mimar Sinan eseridir. Tam bu caminin önünde kenti modern/eski diye ikiye ayıran bir çizgi yer alır. Kaldırım taşlarının değişmesiyle beraber bir taraf Osmanlı etkisinin ağır bastığı bölge, diğer taraf modern yapıların olduğu  bölgedir.

Ne yenir:

1) Köfte: Porsiyonları büyük ve biraz tuzludur. Eski Galatasaraylı  Tarık Hoçiç’in köftecisi
Türk turistlerin uğrak yeri. Bayrakları gördüğünüzde hemen tanıyacaksınız.

2) Boşnak Böreği: Gerçekten müthiş! Sarımsaklı yoğurt ve ayran ile tadına doyamazsınız. Ağzınızda eriyor.

Boşnak
Börek fırını
Boşnak Böreği3) Sarajevska Birası: gayet güzel, denemelisiniz.


Bunların hepsini Sebilin bulunduğu Başçarşı' da görebilirsiniz. Küçük bir yer. Türkçe bilen kişi sayısı çok fazla. T.C vatandaşlarına vize uygulaması olmadığı için Türk turist sayısı da çok fazla.
Saraybosna BaşçarşıHiç yorum yok:

Yorum Gönder