20 Eylül 2012 Perşembe

FOTOĞRAF TUTKUNLARI İÇİN ABANT VE YEDİGÖLLER

Abant Gölü
Son yıllarda İstanbul' dan kalkan günübirlik turların sayısı epeyce arttı.  Ayrı bir sektör haline geldi.
Özellikle fotoğraf tutkunlarının gözdesi olmuştur. Abant ve Yedigöller' e herkesin tercih etmediği bir dönemde gittim.

Abant' a gittiğimde kışın ortasaydı. Abant Gölü tamamen donmuştu. Normal şartlarda insanlar göl kenarında oturmayı tercih eder. Gölün tamamen donması ortada kocaman bir  boşluğa sebep olmuş. Ağarçlar arasından bir anda donmuş bir düzlük. Faytonlar hala  işlemeye devam ediyor. Yol kenarlarında sahlep satıcıları ve mis gibi köfte kokuları. Büyük bir tur attığımda objektifime çok sayıda sahne takıldı. Gölün ters istikametindeyse ağaçlar arasından  botlarla kayanlar Abant' ı Kartepe' ye döndürmüşler.

Yedigöller benim Türkiye' de gördüğüm en  güzel doğal alandır. Sonbaharda yerler yaprakla kaplı. Küçük derelerden buz gibi sular akıyor. Tripodla çekim yapanlar ve yürüyüş yapanlar bir arada. En sonunda mangal keyfi ve sıcak bir çay. Gördüğüm renkler tarifsiz. Tahta köprülerden geçerken turuncunun yeşille karışımını  çeşmeden veya dereden akan suyla aynı karede görmek muazzam. yedigölelr tam bir renk cümbüşü.

Fotoğrafçıların ve doğaseverlerin hafta sonunu geçirmesi için harika iki bölge. Gelişen yollar sebebiyle kalmak zorunda da değilsiniz. Rahat bir ayakkabı ve kıyafetle yola çıkın, fotoğraf makinanıznı da almayı unutmayın.

Abant gölü resimler: http://blog.milliyet.com.tr/abant-golu--donmus-/Galeri/?GaleriNo=20307

Yedi Göller resimler: http://blog.milliyet.com.tr/Uye/UyeGaleriGiris/index.htm?GalleryID=21782

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder