23 Eylül 2012 Pazar

Girit Adası

Girit

Yunan adalarının en büyüğü Girit hayatımda trafik sıkışıklığı gördüğüm ilk ve tek adadır. Bir günde gezilecek bir ada değil. Heraklion denen merkez ve Minos uygarlığının sarayı Knossos' u ziyaret etmek 1 tam gününüzü alacaktır.

Girit' te havalimanı bulunuyor. Yolculuğumu gemiyle yaptığım için limanın merkeze 10 dakika yürüme mesafesinde olduğunu söylebilirim. Limandan çıktığınızda sağ tarafa yöneldiğinizde 5 dakika sonra sol tarafta otobüs durağı yer alır. 2 numaralı otobüs her 20-30 dakika da bir Knossos' a doğru yola çıkar. Gidiş-dönüş 3 euro.  Arkeolojik alana vardığınızda giriş kuyruğu sizi bekler. Hatta içeride taht odasına girmek için daha da uzun bir sıra karşınıza çıkabilir. Sarayın temellerini net bir şekilde görebilirsiniz. Taht odası iyi korunmuştur. Sarayı keşfeden Sir Artur Evans' ın bilgilerine göre freskler yeniden oluşturulmuş. Saray yüksek bir konumda yer alır ve denizden uzaktır. Büyük parça keramikleri, freskleri ve kral odası sizleri Yunan öncesi döneme götürecektir.

Girit Knoss
Tekrar limana dönersek, otobüs durağını geçtiğinizde sağ tarafınızda Venedik limanı yer alır. Tam karşı da aslanlı çeşmeye uzanan , hediyelik eşyalar ve kafelerin olduğu ana cadde gözükür.
Bu caddeden yukarı doğru devam ettiğinizde klise ve önemli yapıları farkedersiniz. Aynı şekilde yukarı doğru devam ettiğinizde mısır çarşından geçersiniz. İçeride 1924' e ait Uzo veya Yunan bira içen yaşlılarla dolu bir iki masa sahibi bir mekan var. Mezeleri denemek ve biraz mola vermek için doğru yer.

Limandan çıktıktan sonra otobüs durağı ve Venedik Limanı' nı geçerek devam edersiniz solunuzda Tarih Müzesi' ni biraz daha devam ederseniz de Doğa Müzesi' ne varırsınız. Tarih Müzesi' ne gittiğimde bir bölümün adadaki Osmanlı Dönemi için ayrıldığını  gördüm. Adaya Bektaşiliği yaymak için gelen Bektaşi Dedelerinin resimleri yer alır.  En üst katta ise Zorba isimli romandan tanıdığımız Kazancakis' e ayrılmış bir bölüm var. Bodrum için Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir ne ise Girit içinde Kazancaki o konumdadır.  Giritle özdeşleşmiştir.


Zorba Kazancakis

Ada genişliği sebebiyle şehire daha çok benziyor.  Varlığı günümüze kalmamış, bölge bölge hisarlara rastlayabileceğiniz bell belirsiz bir sur ile çevrilidir. Venedik hakimiyeti, Osmanlı hakimiyeti, İtalya hakimiyeti ve şimdi Yunan hakimiyeti...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder