18 Eylül 2012 Salı

Mavi-Beyaz Santorini

Santorini Beyaz-Mavi Yapılar


Mikanos' la beraber Yunan adalarının en güzel mimarisine sahip adasıdır. Aynı zamanda en pahalı olanıdır. Havalimanı veya limanı kullanarak adaya varabilirsiniz. Eğer liman tarafından adaya geldiyseniz geminiz uzakta demir atacaktır. Ulaşım tender botlarla sağlanıyor.  Adada büyük gemilerin yanaşabileği bir liman bulunmuyor.

Santorini Eşekleri
Santoini' de yapılar yaklaşık 300 metre yüksektedir. Karşınızda dik bir yamaç göreceksiniz. Dört alternatif sizi bekliyor. Taksi, teleferik, tavanway ve eşşek. Eğer özel bir tur satın almadıysanız yamaç çok dik ve dolanbaçlı olduğu için merkeze yürürek vardığınızda soluklanmanız gerekecek. Bu sebeple 5 euro karşılığında eşeklerle çıkabilirsiniz. Dönüşteyse 4 euroya teleferikle inerseniz manzara keyfini de yaşarsınız.

Limanın olduğu bölge Fira' dır. Alışveriş ve fotoğraf için ideal bir yer. Muhteşem manzaralar sizleri bekliyor. Beyaz binalar ve mavi kubbeleri denizle birleştirerek frappacino içmek sizi gençleştirecektir.  Otobüs durağı yürüme mesefasesindedir. 20 euroya atv kiralayabailir veya
smart marka cabrio arabalardan kiralayabilirsiniz.

Fira birkaç saat içinde gezilecek kadar küçükt. Bu sebeple otobüs durağından 1.60-1.80 euro arası değişen ücretlerle diğer bölgeler gidebilirisniz. Güneşin batışıyla ünlü Oia bunlardan biridir. Otobüste tanıştığım Çin' li turist buranın gün içinde ilgi çekici olmadığını sadece günbatımı için güzel olduğunu anlattı. Pirgos adında kıyısı olmayan bir köy var. Burayı da mimarisi için tercih edenler var. Yüzmek için volkanik kumlarla kaplı Perissa öneriliyor. Bense hem bir yerler görmek hem de yüzmek istedim.  Böylece güneybatıdaki Akrotiri seçmek kaçınılmaz oldu.

Akrotiri Red Beach
Akrotiri red beach ve kazı alanıyla ünlüdür. İlk olarak kazı alanında inmenizi öneririm. Girit' te Minos uygarlığının sonunu getiren Santorini yanardağ patlamasının Akrotiriye ödülü Pompei gibi külle kaplı olması sebebiyle iyi korunmuş buluntu topluluğu bırakmasıdır. Pompei' den farklı yanı insan kalınıtısının olmaması. Patlamadan önce bölge terkedilmiş. Şu anda üstü tamamen kapalı kazı alanına giriş 5 Euro.  Müzeden kıyıya doğru indiğinizde kırmızı kayalıkların arasına sıkışmış taşlık plaj karşınıza çıkacak. Sahil ücretsiz. Üstsüzler karşınıza çıkabilir. Sahil tam bir doğa harikası.Santorini iki günlük tatiliniz için çok ideal bir seçim. Eğer günübirlik geldiyseniz benim gibi bazı kasabalardan fedakarlık etmeniz gerekecek.  Oia' da gün batımını izleyememek de beni ayrıca üzdü. Herşeye rağmen yamacım tepesinde güzel bir kafede soğuk birşeyler yudumlamak bana unutulmayacak bir gün yaşattı. Tomb Raider filmini izlediğimde Santorini Ada' sına hayran kalmıştım. Sizin de kalacağınızdan eminim: http://www.youtube.com/watch?v=oBeXXNa5sWA

Resimlerin devamı için : http://www.facebook.com/media/set/set=a.10151063876897810.441606.779737809&type=1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder