19 Eylül 2012 Çarşamba

Stonehengeİngiltere'deki Salisbury Düzlüğü' nde karayolun yanında boş bir arazidedir. Tursitler buraya en yakın Salisbury veya Bath' dan ulaşabilir. Bir araç ile sadece oraya görmeye gitmelisiniz. Etrafında hiç bir yapı olmadığı için kısa bir geziden sonra başka bölgeye yönelerek geziniz renklenebilir.

Lacock
Bath' dan kalkan bir turla buraya geldim. Aynı zamanda Lacock diye şirin bir köye de uğradık. Köyde çok sayıda film çekilmiş. Pride and Prejudice , Harry Potter and the Philosopher's Stone ve Harry Potter and the Half-Blood Prince bunların en önemlisi. Fakat köyü gerçekten şöhrete kavuşturan Harry Potter olmuştur.Bilinen aksine Avrupa' nın çeşitli bölgelerinde  benzer yapılar vardır. M.Ö 2000 lerde yapılan bu yapının gizemi hala çözülemiyor. Üzerinde çok fazla mistik anlamlar yükleniyor. Uzaylıların yaptığını söyleyenler dahi bulunuyor. Doğaüstü güçler aramak yerine eldeki somut verileri inecelediğimizde de açıklamada güçlük çekilen konular var.

Yapı da iki çeşit taş kullanılmış. Birini elledğinizde sıcak diye ise soğuktur. Taşların etrafı iple çevrilidir. Test amaçlı kenara koyulmuş taşları ellerek ısı farkını hissettim. Aynı zamanda küçük bir gift shop eserin yanında yer alır. Alt geçitten de yolun karşısına geçerek otoparaka ulaşıyorsunuz.

Dikkatimi çeken ve cevap bulamadım konu mavi taşların 240 kilometre ötedeki Güney Galler’in Preseli bölgesinden getirilmiş olmasıdır. Bu dönemin teknolojisiyle nasıl getirildi? Bazı taşların ağırlığı ton üzerindedir. Yüzdürme veya kaydırma tekniği olduğundan kısmen bu sonuca ulaşabilirsiniz. En önemlisi 240 km den taş neden getirildi ? 240 km' den daha yakın bir mesafede taş bulunuyor. Sanılanın aksine arkeolojinin gizemi ve çıkmaza girdiği an budur. İnsanlar, piramitler ve diğer büyük yapılar için  uzaylılar, peygamberler, öcüler diye açıklama yaparak olaylara heyecan katarlar. Arkeologlara heyecan verense nedenlerdir. 240 km' den  eldeki imkanlarla uğraşak taş taşımanın bir nedeni olmalı. O insanların  o an ne düşündüğünü birebir anlamak isterdim. Bu soruya hiçbir zaman cevap bulamayacağız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder