7 Ekim 2012 Pazar

George Best' in Diyarı Belfast


Kuzey İrlanda' ya yolculuk yapmak için gerekli olan vize Büyük Britanya (United Kingdom) vizesidir. Büyük Britanya vizesiyle İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ yı ziyaret edebilirisniz. Ülkeler arası sınır hattı bulunmamaktadır. Büyük Britanya vizesi halk arasında İngiltere vizesi olarak da bilinir. Belfast Kuzey İrlanda' nın başkentidir. Güney İrlanda' ya geçmek için vizeye ihtiacınız var.

İrlanda uzun yıllar Büyük Britanya' nın kanayan yarası olmuştur. İngilizlerin protestanlığı kabul etmesiyle  genelde katolik olan  İrlanda' da sorunlar baş göstermeye başladı. Galler, İngilizler ve İskoçlar protestanlığa geçmiştir. 20 yy da kendini hissettiren katolik İra örgütü Büyük Britanya' dan bağımsız olmak istiyordu. Yıllar sonra anlaşmaya varıldı. Bu süreç içersinde hafızalara kazınan Kuzey İrlanda'nın Londonderry kentinde yaşanan Kanlı Pazar' dır. 1972 yılında  13
İra yanlısı gösteri sırasında  Britanya askerleri tarafından vurularak öldürülmüştür. Hikayeyi olay yerinde bana anlatan İrlandalı' nın bunca yıla rağmen olayı anlatırken gözleri doluyor. Belfast küçük bir yer. Dolayısıyla başkenti ziyarertinizde küçük İrlanda turuna katılırsanız İrlanda' yı gerçek anlamda tanırsınız. Londenderry ' de olayın yaşandığı yere geldiğinizde sizleri çok sayıda duvar resimleri karşılar. İngilizcede 'Mural' diye telafuz edilen resimler kentin geneline yayılmıştır. Klasik siyah taksilerle anlaşarak tur yapabilirsiniz. Bir de İrlanda' nın kırsal kesiminde Giant Causeway yer alır. Doğa  tüm cömertliyle sizi bekler.

Konu hakkında: http://blog.milliyet.com.tr/giant-causeway--rope-bridge--kuzey-irlanda/Blog/?BlogNo=374426

Belfast' a uçakla geldiyseniz futbolun serseri çocuğunun adını almış George Best havalimanına iniş yapılır.Best 1963 ve 1974 arası Manchester United`da oynadı. 1968`de Avrupa`da 'Yılın Futbolcusu' ve 'Futbol Yazarları Birliği' ödülünü aldı.27 yaşındayken Best, Manchester United'dan ayrıldı. Kazandıklarını ne yaptığı sorulduğunda
'paramın yarısını kadınlara, alkole ve arabalara harcadım kalan kısmı ise boşa harcandı' diyecek kadar aykırı bir futbolcudur. Hiç maçını izleme imkanım olmadı. Tahminimce Nouma' nın çok daha yeteneklisi ve çok daha çılgını. Bana üç kişiyi çalımlayıp 30 yarddan liverpool'a nefis bir gol atıp tribünleri ayağa kaldırmak mı, dünya güzelini yatağa atmak mı diye sorsanız karar vermesi çok zor olurdu, şanslı biri olarak her ikisini de yaptım ama birini 50 bin kişinin gözleri önünde demesi sex, alkol ve futbol ilişkisini dürüst bir şekilde yansıtır. En çok dikkati çeken sözü: 1969'da içkiyi ve kadınları bıraktım. Hayatımda geçirdiğim en berbat 20 dakikaydı.
Türkiye' de Kayserililere cimri dendiği gibi İrlandalılara da şanslı denir. irish luck ibaresini  klasik simgesiyle her yerde görürsünüz. Şehir için bir Titanic sayfasını da ayrıca açmak gerekir. Titanic' in yapıldığı yer Belfast limanındadır. İrlanda Irish Luck ve Titanic hikayelerini gayet iyi pazarlıyor. Hediyelik eşyalarda, gezi turlarında sıkılıkla görürsünüz. Şehrin gezilecek yerleri Belfast Şehir Konagi,Albert Anıtı,Botanik Bahçesi ,Parlamento binasi, Belfast Eye (London Eye benzeri) ,Belfast Queens Universitesi olarak sıralanır. Belfast Eye Konakla beraber şehrin göbeğindedir. Turist merkezi de bu cadde üzerinde. Duvar resimleri ve parlemento binasını görmek isterseniz iki katlı otobüs turlarını öneririm. Bu arada kentin meşhur pubı Crown 'a uğrayarak siyah bira guinessi denemeyi unutmayın.

Şiveleri, kızıl saçları ve müzikleriyle İrlanda İngiltere' den farklıdır. Konuşulanları anlamakda zorluk çekeceksiniz. Hatta bizleri Laz taklidi yaptığı gibi İngilizler de İrlandalı ve İskoç taklidi yaparlar. Ülkenin kaderini belirleyen iç savaş günümüzde sakinliğiğyle dikkati çeker.

Diğer resimler:http://blog.milliyet.com.tr/belfast-ve-londondery-kuzey-irlanda/Galeri/?GaleriNo=21904Hiç yorum yok:

Yorum Gönder