8 Ekim 2012 Pazartesi

İzmir Selçuk (Efes-Meryem Ana)

 
İzmir' in yaklaşık 80 km uzağında yer alan Selçuk,  Hristyanlar için kutsal sayılan Meryem Ana evi, St. Jean bazilikası, Efes Antik kenti ve müzesi ile her mevsim çok sayıda turist çeker. İzmir iline bağlı da olsa merkeze uzak bir mesafededir. Otogardan düzenli olarak bölgeye giden otobüsler mevcut.
 
Selçuk Otogarından antik kente doğru yürüdüğünüzde önce müze karşınıza çıkar. Yılın hergünü açık olan müzenin başlıca eserlerini Efes kazısından çıkartılmış buluntular oluşturur. Müzenin dikkat çeken eserleri Artemis heykeli, Eros heykelciği, Sokrates başı,Augustus başı' dır.
 
Efes antik kenti tarifsiz bir yer. Sokaklar sanki yeni bir şehir gibi iyi bir şekilde korunmuştur. Kentin bölümleri günümüze bozulmadan gelmiştir. Efes, Hellenistik ve Roma çağlarında  Roma İmparatoru Augustus zamanında, Asya Eyaleti'nin başkenti olmuştur. Nüfusu MÖ 1.-2. yüzyılda 200.000 kişiye ulaşmıştır. Günümüzle kıyaslandığında normal gözüken bu sayı dönemi için çok yüksektir. Zamanında liman kenti olmasıyla ön plana çıkmış şehir şu anda denizden uzaktadır. Limana inen yoldan devam ettiğiniz karşınıza ova çıkıyor. Benzer bir durum Troya antik kenti için de geçerlidir. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, agora, yamaç evleri, tiyatro, saray, gymnasiun, hamam ve umumi tuvalet kentin başlıca mimari öğeleridir. Anadolu' nun çeşitli yerlerini gezerken bu kalıntıların bir kısmıyla karşılaşırsınız. Buranın farkı döneminde önemli bir kent olmasının yanı sıra tüm bir kentin ayakta olmasından gelir.Ana caddede yürürken günümüzden 2000 yıl önce aynı caddede yürüyen bir Roma vatandaşının günlük yaşantısını hissedersiniz. Efes' i müze kartınızla ücretsiz gezebilirsiniz. Sadece Topkapı sarayında harem için uygulanan ekstra ücret ile giriş burada yamaç evleri için uygulanmıştır. Kentin arka kapısından çıktığınızda Meryem Ana' ya doğru uzanan dik yolu göreceksiniz. Taksiden başka taşıt gitmiyor. Taksiler de turistlik bölge olduğu için yüksek ücret istiyorlar. Pazarlık etmelisiniz. Meryem Ana' nın son yıllarında kaldığı bu evi dünyanın dört bir yanından gelen hristiyanlarla beraber  Papa VI. Paul ve Papa II. Jean Paul de ziyaret etmiştir. Çeşmeden akan suyun da kutsal olduğuna inanılır. Müslümaların kutsal topraklardan zemzem suyu getirmesi gib buradan da Hristiyanlar dönerken yanlarında su götürür.
 
Selçuk' un Hristiyanlık dönemine ait diğer bir eseri de St Jean Bazilika'sıdır. Selçük kalesinin bulunduğu Ayasuluk tepesindedir. Eseri günümüzdeki haliyle gördüğünüzde size pek birşey ifade etmeyebilir. Aslına sadık kalınarak yapılan maketi ihtişamını gösterir. Günümüze kalmış  sur duvar­ları Bizans, Aydınoğulları ve Osmanlı döneminden kalmıştır.

Bahsettiğim yerler Meryem Ana  evi hariç birbirine yürüme mesafesindedir. Yorucu fakat unutulmaz bir gün geçirmeniz için harika bir yer. Geçmişimize ait çok sayıda eserle beraber MÖ 2000 lerden Ms 6. yy a hatta günümüze kadar gelen güzel bir yolculuk sizi bekliyor.


Meryem Ana

 


2 yorum:

  1. Selçuk Kalesi Saint Jean (Aziz Yuhanna) Kilisesi'nin kuzeyinde, tepenin en yüksek kısmın­da bulunan iç kale, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Efes'in ilk yerleşme yerinin üstünde yer almaktadır. Bugün görülen sur duvar­ları Bizans, Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerine aittir.

    Selçuk Kalesi

    YanıtlaSil