8 Kasım 2012 Perşembe

2008 Avrupa Kültür Başkenti Liverpol
Ülkenin kuzeyinde yer alan Liverpol günümüzde turistler için çok cazip olmasa da Beatles, Everton ve Lİverpol gibi imgeleriyle tarihe damga vurmuştur. Ülkenin kuzeyine yaptığım yolculukta  Birmingham' dan sonra Manchestar' dan önce Liverpo' u ziyaret etme fırsatım oldu.

İlk durak tabiki de Anfield Road' du. saatin geç olması sebebiyle stadı gezemedik. Dışarıdan görme imkanımız oldu. Kadıköy Fenrebahçe Stadını hatırlatan bir havası var. Kentin içinde, binaların arasında  yer alır. Eminim maç günleri 'You will never alone' tezarahatından dolayı yakındaki binalarda yaşayanlar uyuyamıyordur.


Kent Beatles' ın doğum yeridir. Burada Beatles' ın hikayesini anlatan bir müze de yer alır.The Beatles Story adlı müze Albert Doct' da yer alır. Lindaki Kırmızı gemi her turistin resminde yer alır. Şehir 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Walker Art Gallery,Liverpool Anglican Cathedral,Merseyside Maritime Museum şehrin gezilecek mekanlarıdır.Liverpool Anglican Cathedral ülkenin en büyük katedralidir. Giriş ücretsiz. Lİverpol dedndiğinde aklıma futboldan başka birşey gelmiyor. kenti seçmem sebebimiz de buydu. Aklımda kalan, Kuzey aksanıyla konuşan insanlar ve yağmurdan kaçaraken St. George's Hall' un büyük sutunları altına gizlenmemdi. her zamanki gibi çok yağmur yağıyordu. Heykellerin yanından sıyrılarak büyük sütünların altında yağmurdan korunmuştum.

Şehir futbol ve liman şehridir. Tipik İngiliz mimarisi ve hayatı değişik aksanda konuşan insanlarla süslenmiştir.
Futbol ve müzik aşkınız yoksa Liverpol gezinizi erteleyin. fakat varsa da mutlaka Anfield Road' u gezmelisiniz.


Resim galerisi ve tatil rehberi : http://blog.milliyet.com.tr/emirergin2000

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder