2 Kasım 2012 Cuma

Garipçe-Rumeli Kavağı-Rumeli Feneri GezisiHafa sonu, ekim ayının sonlarında olmamıza rağmen  havanın da güzel olmasıyla en sonunda 
Garipçe' ye gitmeye karar verdim.Yazılara göz attığımda Rumeli Feneri ve Rumelikavağı' nın da yakın olduğunu farkettim.Böylece sadece Garipçe' ye bağlı kalmadan değişik bir gün yaşayacağıma emindim. Doğruyu söylemek gerekirse Anadolu yakasında oturan biri olarak Sarıyer' e de çok fazla gitmemiştim. Garipçe' nin Sarıyer' e bağlı 8 köyden biri olduğunu bilmeme rağmen harita üzerinde bulamadım. Karediniz' e doğru açıldığımı farkettim. Fakat 3. köprünün yapılması planlanan yer Sarıyer olduğu için hala Marmara Deniz' ine bakmam lazımdı!

Sarıyer' e vardığımda aklıma eski Türkiye Ligleri geldi. Bir zamanlar  Sercan Ve Feridun gibi isimlerle fırtına gibi esen takımın sesi bugünlerde çıkmıyor. Şu anda ligde olsalar güzel bir deplasman olurdu. Bakırköy, Zeytinburnu da bir zamanlar birinci ligdeydi. Şu anda kulağa garip gelen bu durum bir bakıma Beşiktaş' ın da semt takımı olarak başardıklarının göstergesidir.

Köylere geçmek için Sarıyer' e uğramalsınız. Koç üniversitesine giden yoldan devam ettiğinizde kampüsten sonra yolun sağında Rumeli Kavağı tabelasını görürsünüz. Sapmayıp devam ettiğinizde Garipçe ve çok az daha ilerisinde Rumeli Feneri tabelası var. Sıralama size ait. Hatta hava güzelse Kilyos' a da devam etmek mantıklı olabilir.

Garipçe açık büfe köy kahvaltısı ve balıkçılarıyla meşhur. Koyda tekneler ve köylü denize açılmaya hazır. Denizde Marmara-Karadeniz trafiği yoğun. Restuarantlar denize sıfır. Koyun bir tarafında patika yer alır. Buradan köy tüm güzelliğiyle gözükür. Patikanın zirvesinden gökdelenleriyle İstanbul silueti belirir. Koyun diğer tarafındaysa kale yer alır. Buradan da diğer köyler gözükür. Köyün meydanında Cami ve semt pazarı var. Turşu, acıka  gibi ev yapımı ürünler var. Biz bal-kaymak ve mıhlama ile kahvaltımızı yaparak Rumeli Fener' ne devam ettik. Köyde birakç restuarant var.

Garipçe' den 5 dakikalık yoldan sonra Rumeli Feneri' ne vardık. Burada da bir kale var. Zaten surlarıyla bu bölge İstanbul' a giriş çıkışı denetleyebileceğiniz yer. İstanbul' un fethi 1453 yılındadır. Fakat bu eski sınırlar kısacası tarihi yarımadadır.  Bu bölgeler fetihten önce yavaş yavaş Osmanlı' nın hakimiyetine girmiştir. Hisarda mangal yapanlar, fotoğraçılar ve uçurtma uçuran çocuklarla karşılaştım. Buradan tekrar Sarıyer' e doğru yönelerek Rumeli Kavağı' na geçtim. Sarıyer' den Garipçe' ye giden yol ormanlık. Arada durup fotoğraf çekilecek harika manzaralar var.

Rumeli Kavağı daha çok kasaba gibi. Daha kalabalık ve daha çok restuarant var. Askeriye' nin olduğu bölgede park ve kayıklar yer alır. Restuarant seçeneği çok. Çok ucuz değiller. İstanbul' da yaşayan biri için deniz ürünleri  tüketmek normal bir durum olsa da biz fast food yemeğe alışkınız maalesef. Fakat Rumeli Kavağı' na gelirseniz mutlaka balık yemelisiniz. daha doğrusu balık yemek için Rumeli Kavağı' na gitmelisiniz.


Üç köyü de gezikten sonra 'vay be' demiyeceksiniz. Arkadaşım Garipçe neden bu kadar popüler diye sorduğunda cevap çok açıktı. Çünkü orası köy ve İstanbul'da.Nişantaşı' nda Taksim' de
mangal yapan insanlar uçurtma uçuran çocuklar göremezsiniz. Her zaman İngiltere' deki köylerde yaşamak istedim. Çünkü hem Londra' ya yakın hem de köylerde olanaklar çok fazla. Buralarda da buna benzer bir durum var. İstanbul' a çok yakın. Belki olanaklar çok fazla değil ama hala bir köy olma özelliğini koruması İstanbul için pahabiçilmez. Tabiki 3. köprü yapılarak kapitalizme boyun eğmezse...Resimler: http://blog.milliyet.com.tr/garipce-rumeli-feneri--rumeli-kavagi--sariyer/Galeri/?GaleriNo=22059

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme