7 Kasım 2012 Çarşamba

İngiltere Londra' dan İbaret Değil Cambridge-Oxford-Birmingham
Londra' dan sonra İngiltere' nin en kalabalık ikinci şehridir. İki büyük futbol klubü bu şehirdendir. Bir tanesi adı üzerinde Birmingham City diğeriyse Aston Villa. Pek bilinmez, windows desktop ikonlarında bir bina bu şehre ait. Bullring shopping center dış yüzeyi ve ilginç mimarisiyle göz alıyor.Londra' dan  trenle bölgeye ulaşabilirsiniz.St Martins church ve kentin meydadnındaki muteşem yapı(Victoria Square meydanındaki resmi ofis binası) süs havuzuyla beraber kentin simgesi. İngiltere' nin göbeğinde kalabalık ve büyük bir şehir olan Birmangham alışveriş meraklıların öncelik vereceği bir destinasyondur.

İngiltere de mutlaka görülmesi gereken iki öğrenci şehri var. Herkesin bildiği gibi Cambridge ve Oxford. İkisi de birbirine çok benziyor.  Güneşli bir günde yeşillikler içindeki  Cambridge' i gezerken punting yapmalısınız. Mimarisi ve kanal o kadar güzelki gördükçe neden o kadar çok ziyaretiçisi olduğuna şaşırmayacaksınız. Mini köprülerle kanal arası bağlantılar sağlanmış. En meşhuru Venedik' teki bir köprünün kopyası olan Bridge of Sighs' dir.Bunun dışında Magdalene Bridge, Ahlar Köprüsü ve Mathematical Bridge ilgi çeker. İlngiç  bir hikaye, arkadaşım turist merkezine üniversiteyi görmek istediğini belirttiğinde görevli her yerin üniversite olduğunu söylemiş. İstanbul üniversitesi gibi. Avcılar, Beyazıt ve Laleli kampusleri gibi bölüm bölüm ayrılmıştır. King' s College şapeli herkesin önünde fotopraf çektirdiği harika bir mimariye sahip.Trinity Street, Fitzwilliam Müzesi (Anadolu' dan eserler de vardır), Round Church ve St. Johns Koleji diğer dikkati çeken yerler. Sizleri büyüleyen en başta mimarisi ve cıvıl cıvıl hali olacaktır. Cambridge' i ziyaret ettiğinizde ellinizde mutlaka rehber bir kitap olmalı. Kent küçük fakat çok sayıda özel yapıya sahip.

Oxford da benzer bir durumda.  Rivers Müzes,B ridge of Sighs Köprüsü (Oxford)  ve Oxford radcliffe mimarisiyle turistleri kendine hayran bırakır. İngiliz mimarisini yansıtan taş sokaklarda sürekli fotoğraf çeken turistleri göreceksiniz. Buraya gelmeden önce Oxford Muderers  filmini izlemenizi tavisye ederim. Golden Compass filminin ilk beş dakikası  da Oxford Radcliffe' in etrafında geçer. Yine bu bölgedeki (Chris Church) mekanda Harry Potter bazı sahneleri çekilmiştir. Bu yapılarla beraber Bodleian Library (Radcliffe Camera ile yan yana), Magdalen Bridge, All Souls College dikkati çeker. Cambridge ve Oxford mimarisi ve nehriyle birbirine benzer.

İngiltere' yi sadece Londra' dan ibaret düşünmemek gerekir. Gezilecek  çok fazla şehir var. özellikle kırsal alanları çok güzel. Kendilerine özgü mimarisiyle 3  bölge de turistleri çeker. Vaktiniz varsa mutlaka uğramalasınız. Hatta  Oxford ve Cambridge' e uğramak için zaman ayırmalısınız. İki  bölgeye de Londra' dan trenle günübirlik seyahat sağlayabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder