16 Aralık 2012 Pazar

Kravatı Bulan Halk Hırvatlar ve Başkent Zagreb

Mirogoj Cemetery (Mezarlık)


Balkan gezisi sırasında vizesiz olarak giriş yapabileceğimiz Zagreb' e uğrama fırsatım oldu. Önce Agoda üzerinden otelrezervasyonumu yaptım. Avrupa Birliği süreci içerisinde oldukları için de yakın yıllarda T.C vatandaşları için vize uygulamasına geçecek ülkenin tatilciler için Dubrovnik, Split gibi şehirlerden sonra gelen Zagreb hava limanına vardığımda hayal kırıklığına uğradım. Küçücük bir hava limanı. indiğimde  kısa bir kafa karışıklığı yaşadım. Futbol sebebiyle midir bilinmez hep büyük bir ülke olarak hayal etmiştim. 

Ülkenin para birimi kunadır. Yaklaşık 7,5 kuna 1 euroya eş değerdir. Türkiye' den çıkarken yanınıza euro almanız yeterli olacaktır. Şehir içinde gezilecek yerin çok fazla olduğunu söyleyemem. 2 gün yeterli olacaktır.

Kim 500 Bin İster, (Hırvat Kravat)
'Kim 500 Bin İster' yarışmasının takipçileri kravatla ilgili süre gelen tartışmaları hatırlayacaktır. 250 bin Tl değerindeki soruda kravatın kimin tarafından icat edildiği soruldu. Yarışmacı Mustafa Erhan Sözen soruya yanlış cevap verdi ve elendi. Yarışmadaki doğru cevap Hırvatlar' dı. Daha sonra yarışmacı soruyu araştırarak aşağıdaki açıklamayı yapmıştır: ‘‘Meydan Larousse Ansiklopedisi'ne baktım. Burada kravatın Romalılar'ın üşümemek için boyunlarına bağladığı atkı şeklindeki ipten esinlenerek ortaya çıktığı yazılıyor. Hırvatlar'la bir ilgisi yok. Sadece Fransızlar, kurdukları süvari alayında kendi askerleriyle karışmaması için Hırvat askerlerin boyunlarına atkı türünden ip takmışlar. Yani kravatın Hırvatlar'la bir ilgisi yok. Bu da sorunun yanlış olduğunu gösteriyor. Hakkımı mahkemede arayacağım.’’ Sonuç olarak  kravıtı günümüzdeki anlamıyla kullananlar Hırvatlar olduğu ve kelimenin bu isimden türediği bilgisine ulaşılmıştır. Şehrin sokaklarında kravatçılar yer alır. Turistler de bu dükkanlardan alışveriş yaparlar. bir de dünyanın en eski eczanesinin orada olduğu söylenir. Ama her tatil noktasında en eski eczane burasıdır bilgisini duyarsınız. 

Kısa turumda kentle ilgili aklımda kalanlar:

St. Mark Klisesi
Kras 1911 : Hırvat çikolata markasıdır. Ülkenin her marketinde görürsünüz. Kentin ana caddesinde Kras 1911 dükkanı yer alır. Çok sayıda çikolata ve şeker çeşidi vardır. Tadı güzel. İngiltere' den  Cadbury gibi bu marka için de  ülkemizdeki markalardan daha iyi diyemem.

St. Stephen Katedrali: Ana caddede yer alan kliseyi ziyaretim sırasında restorasyonda olduğu için iyi bir görünümü yoktu.

Strossmayer meydanı

Dolac Pazarı: Yaşamın hareketli ve renkl olduğu şehir pazarı. 

St. Mark Kilisesi: Şık çatısıyla dikkati çeker. Küçük ama hoş bir mimariye sahip.

Mirogoj Cemetery: Kentin kuzeyinde yer alan mezarlık, ülke tarihinde önemli olan kişileri barındırır. Kenten kuzeye yönelerken tepe çıkarsınız. Bu sırada kentin
diğer kesimini de görme fırsatınız olur. Mezarlık çok süslü. her mezarın çiçekleri, mermerleri ve hediyeleri göz kamaştırıcı.

Gornji grad ve Upper town: Kentin iki ana caddesidir. Şehri gezerken hoş sokaklar içinden geçtim. Büyük meydan, pazarlar, kafeler, parklar, müzeler ve kliseler...Şehrin içinden tramway geçiyor. 

İtiraf etmem gerekirki çok güzel kızlarla karşılaştım. Beyaz ten, mavi göz ve sarı saç. Başıma gelen ilginç bir olay hala Balkanlardaki karışıklığı gösterir nitelikteydi. Elimde fotoğraf makinası yürürken  bir kişi buralı mısın diye soru yönelti. Sorunun amacı çok belliydi. Çünkü esmer, sakallı ve elinde profosyenel fotoğraf makinasıyla Hırvat vatandaşına benzemediğim aşikar. Daha sonra sohbet devam ettiğimde Müslüman mısın diye bir soruyla karşılaştım. Evet dedikten birkaç dakika sonra bu kişi sokakta kaldığını ve mağdur olduğunu belirterek para istedi. Tabiki para vermedim. Yine de kent, Balkanlar içerisinde gördüğüm en sakin şehirlerden biriydi.

Balkan Gezisi ve Diğer Destinasyonlar: http://blog.milliyet.com.tr/emirergin

1 yorum:

 1. Nonton Bioskop Di gedung Bioskop jaman sekarang Kayaknya Sudah Berkurang Minatnya karena sekarang sudah ada BIOSKOP ONLINE atau NONTON FILM ONLINE dimana kita bisa Lihat darimana saja dan dimana saja asal ada Komputer dan koneksi Internet
  Bioskop online terbaru Bioskop Online Terbaru
  Bioskop gratis Bioskop Gratis
  Film bioskop terbaru Film Bioskop Terbaru
  film indonesia terbaru Film Indonesia Terbaru
  film bioskop indonesia Film Bioskop Indonesia
  download film gratis Dowbload Film Gratis
  bioskop terbaru Bioskop Terbaru
  bioskop indonesia Bioskop Indonesia
  Film online gratis Film Online Gratis
  download film indonesia Download Film Indonesia
  bioskop 21 Bioskop 21
  bioskop indonesia online Bioskop Indonesia Online
  film indonesia Film Indonesia
  nonton film online Nonton Film Online
  Bioskop 2014 Bioskop 2014

  YanıtlaSil