12 Ocak 2013 Cumartesi

T.C Vatandaşlarına Vizesiz Tatil İmkanı
Son yıllarda T.C vatandaşlarına çok sayıda ülkede vizesiz turistlik seyahat imkanı doğdu. Zaten yıllardır tüm pasaport sahiplerine vize istemeyen gezilmesi gereken farklı farklı kıtalarda farklı ülkeler vardı. Fakat ülke sayısı artıkça turlar da yaygınlaşmaya başladı. Yine de tursuz olarak gitmek en uygunu olacaktır.

TC vatandaşlarına vize muafiyeti (Hangi ülkeler hangi pasaporta hangi uygulamaları yapıyor) :

http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Özellikle İngilizce bildiğiniz takdirde birkaç ipucuyla sadece hafta sonu için dahi sırt çantanızı alarak tatile gidebilirsiniz. Her ihtimale karşı benim hiç başıma gelmese de kapıdan çevrilme ihtimaliniz var. Bilgiler sadece öneri amaçlıdır.

Tüm pasaport sahiplerinin vizeden muaf olduğu ülkeler:

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=13103489

Hazırlık konusunda bir kaç ipucu:

Öncelikle pasaportunuzun olması gerekir. Ülkeye giriş-çıkış yaparken pasaportunuzun en az 6 aylık geçerlilik süresi olmalı. Pasaport çıkartmak için gerekli bilgiler:

http://www.epasaport.gov.tr/ 

Ülkeyi doğru zamanda seyahat etmek için internet üzerinden bloglardan ön araştırma yapın. Yüksek sezonda biletler daha pahalı da olsa da örneğin temmuz ayında Suriye' de kültür turuna çıkmak pek sağlıklı olmayacaktır.

Günümüzde en ucuz seyahat çeşidi uçakla olandır. Özellikle 3-4 ay önceden aldığınız biletler 130 euro ya kadar düşebiliyor.Yurtdışı kaynaklı hava yollarını kontrol etmenize gerek yok. Bilindik Türk Havayolu şirketleri çok uygun fiyatlara uçuruyor.Siz de güzergahınıza göre en uygununu seçin. Her havayolu şirketi her bölgeye uçmuyor. Sabah erken gidiş ve akşam dönüş bileti almak fazla otel ücreti ödememeniz ve ulaşım için en doğrusudur.

Konaklama için en uygun fiyata www.booking.com dan ulaşabilirsiniz. Hostel ve  düşük yıldızlı oteller için başka siteler de var.

 Hostel ararken dikkat edilmesi gerekenler:

Şehir merkezine olan konumu
Araç kiraladıysanız ücretsiz otopark
Ücretsiz wi-fi
Temizlik.
Oda yapısı (ortak banyo)
Mutfak

Bunların hepsini yorumlardan anlayabilirsiniz. Google map vasıtasıyla da mesafe ölçebilirsiniz.

Tatile gitmeden önce mutlaka harita ve rehber kitap edinmelisiniz. Özellikle dost yayının kitapları kolay anlaşılır, detaylı ve resimlidir. Berlitz yayınları ve Thomas Cook' un rehberlerini de tavsiye ederim.

Gitmeden önce mutlaka blogları kontrol edin. Kitaplarda yazmayan güncel ve pratik bilgilere ulaşırsınız.

 Eğer geç saatte havalimanına varıyorsanız veya şehir merkezi havalimanından uzaksa araç kiralananabilir. Avis, Budget, National gibi rent a car firmalarına göz atabilirsiniz. İnternet üzerinden işlem yapılır. Özellikle Aap ülkelerinden yakıt çok ucuz. Günlük 30 euro ücrete ekonomik sınıf iyi bir araç alabilirsiniz.
Eliyetinizi ve bloke için limiti olan kredi kartınızı yanınıza almaya unutmayınız. Yollar karışık gelebilir. Navigasyon kiralamak da fayda var.

Uçağa binmeden pasaport, bir miktar yerel para, otel ve uçak rezervasyonunu yanınıza almanız yeterli olacaktır.

Yazının devamı: blog.milliyet.com.tr/emirergin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder